Czucia zebrane

Dlaczego hatha joga czyli joga fizyczna?

Bo jest wszechstronna, wielopłaszczyznowa. Działa na ciało fizyczne, umysł, psychikę, pomagając budować wytrwałość i silną wolę. Praktykowana wytrwale uczy skupienia i koncentracji, dalej prowadząc do medytacji.

Bo jest aktywnością dziejącą się w ciszy zewnętrznej, prowadzącą do ciszy wewnętrznej. Zewnętrzne bodźce dźwiękowe są ograniczone do minimum, czyli do głosu osoby prowadzącej zajęcia i ewentualnych odgłosów spoza sali. W takiej atmosferze przebiegają zajęcia czyli praca fizyczna z ciałem. Pojawiają się nowe albo zapomniane kierunki i ruchy. Jest rozciąganie, wzmacnianie, stabilizowanie, mobilizowanie, skręcanie, wyginanie, odwracanie. Ruchy te działają różnorodnie: dodają energii, pobudzają lub wyciszają, rozgrzewają lub chłodzą. Sekwencję asan, pozycji jogi, kończy savasana, relaks końcowy czyli bardzo lubiana przez większość uczestników część zajęć. Z zajęć wychodzimy z nową dawką energii, dystansem i wewnętrznym spokojem. Często inaczej patrząc na sprawy codzienne. Na początku praktyki pojawia się ból zakwasów, ale odczucie większej sprawności i spokoju po zajęciach zwykle to rekompensują.

W miarę regularnej praktyki wzrasta siła fizyczna i psychiczna, a spokój się gruntuje. Sprawniejsze i zdrowsze ciało pozwala cieszyć się życiem, rozwijać się, doświadczać. Pracujemy z ciałem dla umysł ponieważ … „do przebudzenia umysłu ciało jest niezbędne.” (Natasza Goerke „Tam”)