Dotyk

Ursula K.Le Guin, dla mnie mistrzyni i mistyczka. Amerykańska pisarka, autorka książek SF i fantasy.

Widziała, czuła więcej niż otaczający świat materii, i pięknie tę umiejętności wykorzystała w swoich książkach.

Wrzucam cytat z jednej z nich, mówiący o dotyku. Najlepszy, najtrafniejszy jaki do tej pory spotkałam w tym temacie. Wierzę, że więcej wśród nas ludzi z leśnego ludu niż kolonistów.

Dotyk był głównym kanałem łączności wśród leśnego ludu. Wśród Ziemian dotyk zawsze może oznaczać groźbę, agresję i dlatego dla nich często nie ma nic między formalnym uściskiem ręki a miłosną pieszczotą. Cała ta pusta przestrzeń była wypełniona u Athshean różnymi formami dotyku. Pieszczota jako sygnał i uspokojenie była dla nich tak ważna jak dla matki i dziecka czy dla kochanków, lecz miała znaczenie społeczne, a nie tylko macierzyńskie czy seksualne. Należała do ich języka. Była więc ujęta w ramy wzorów, skodyfikowana, a jednak nieskończenie podatna na modyfikacje. „Ciągle się obmacują”, mówili z drwiną niektórzy koloniści, niezdolni zobaczyć w tej wymianie dotyków nic poza ich własnym erotyzmem, który, zmuszany do koncentrowania się wyłącznie na seksie, a potem tłumiony i niszczony, wdziera się w każdą zmysłową przyjemność i zatruwa ją: zwycięstwo oślepionego, ukradkowego Kupidyna nad wielką, pogrążoną w myślach matką wszystkich mórz i gwiazd, wszystkich liści drzew, wszystkich gestów ludzi, Venus Genetrix…”

„Słowo „las” znaczy „świat”, Ursula K. Le Guin

Dotyk, piękna sprawa i piękne narzędzie komunikacji. Może mieć nieskończenie wiele odcieni, nie jest zarezerwowany dla nikogo, na jakieś szczególne okazje. Takie podejście nam zapodano, jakiś schemat wdrukowano, łącząc z rodzicielstwem albo seksualnością. Dotyk dobry, dotyk zły, to częste pierwsze skojarzenia na hasło: dotyk. Z czego wynika skojarzenie? Z treści: usłyszanych, przeczytanych, doświadczonych, zobaczonych. Które są moje, autentyczne, a które przyjęłam/em za swoje ufając nie temu komu trzeba, naiwnie? Zły dotyk powstał z wypaczenia wartości. Jego przeciwieństwem jest dotyk dobry. To świat przeciwieństw, w którym doświadczamy. Ale światów jest więcej niż ten tu. A w tym tu mamy prawo wyboru: dobra lub zła.

p.s. W kolejnych odcinkach Venus Genetrix (matka) jednak zwycięża 🙂