Ku świadomości

Mądry rozwój

W  momencie kiedy kościół katolicki powoli traci autorytet, tuż obok zaczyna się rozwijać kolejny kościół, ezoteryczny. On przejmuje powoli ster. Z dnia na dzień widzę coraz więcej wpisów mówiących o miłości, dobrych słowach i myślach, koherencji serca, nawołujących do zbiorowych medytacji. Przywołuje się różne osoby reprezentujące ten nurt, głównie z USA, tam rynek ezoteryczny ma się dobrze, chociaż i w Polsce przybywa pseudo guru i speców, którzy mówiąc o duchowości opierają się na wiedzy książkowej lub Internecie. Niejednokrotnie ci „duchowi” przewodnicy korzystają z wiedzy kogoś innego, kto zaszedł dalej o własnych siłach, czyli po prostu kopiują czyjeś słowa, nie podając źródła wiedzy, przypisując sobie jej autorstwo, a to zwykły plagiat, kradzież wręcz.

Duchowość, dla niektórych, od jakiegoś już czasu stała się towarem i podlega prawom komercji. Dobre opakowanie, wizerunek osoby sprzedającej towar zgodny z naszym gustem, pułapka medialności czyli duża popularność, sprawiają, że towar kupujemy, chociaż jakość pozostawia wiele do życzenia. Tyle, że przedmiotem transakcji staje się nasza własna moc, a nie coś materialnego, a to jest dużo subtelniejsze.

Owszem, idea czystego serca jest piękna, ale żeby zadziałała każdy zaangażowany musi być czysty w myśli, słowie i tym co robi w 100%. Każda uraza, schowana głęboko, zamieciona pod dywan żyje dopóki jej nie uwolnimy. Każda pojedyncza myśl i emocja musi być czysta i prawdziwa, dająca wolność sobie i innym. Ilu z nas tak żyje już dziś ? Ilu z tych, którzy prowadzą zbiorowe medytacje, mamiąc ludzi iluzją ?

Sami z sobą musimy być bezwzględnie szczerzy, żeby idea miłości się zamanifestowała. Każdy z nas wie, kiedy komuś życzy źle, kiedy myśli źle, kiedy ogólnie chce dla kogoś źle i kiedy rezygnuje z samorozwoju z wygodnictwa, lenistwa. Człowiek ma wolną wolę i wybiera myśli, one nie są narzucone. Myśli, słowa, postawa to wybór.

Nie dajmy się robić w trąbę, i uważnie wybierajmy nauczycieli, szczególnie przewodników duchowych. Ci prawdziwi pomogą nam odkryć samych siebie i realnie wpływać na swoje życie, budząc w nas odwagę, prawdę, mądrość. Prawdziwy nauczyciel uwalnia, a nie zniewala.