Ruch to zdrowie

Zdrowy kręgosłup

Profilaktyka zdrowego kręgosłupa, czyli  lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dbałość o sprawny kręgosłup to troska o dobrą postawę ciała oraz zapewnienie mu ruchu. Codzienną porcję aktywności w postaci spacerów, gimnastyki, ćwiczeń, które wzmocnią gorset mięśniowy i pozwolą utrzymać w dobrej formie stawy.

W moim odczuciu ćwiczenia fizyczne hatha jogi są w czołówce jeśli chodzi o skuteczność w zwalczaniu bolesności kręgosłupa, przywracanie elastyczności  i jego profilaktykę. Jest to wynik połączenia izometrycznego napięcia mięśni z ich rozciąganiem, wydłużaniem w czynnej pracy mięśniowej. Czyli rozciąganie i wzmacnianie.

Co jeszcze odróżnia jogę fizyczną od innych form sportowo-rekreacyjnych to zakresy ruchów, wszechstronne, wykonywane w wielu płaszczyznach. Ciało pracuje w staniu, siadach, skrętach, wygięciach, skłonach, w odwróceniu. Pracuje cały układ kostny (szkielet) oraz system mięśniowo – powięziowy, niezwykle ważne dla ruchu.

Krótko mówiąc, nie wdając się w obszerne opisy anatomiczne i techniczne, joga fizyczna jest bardzo dobrym sposobem na przywrócenie dobrej formy kręgosłupa i utrzymanie jej, choć do tego potrzebna jest  regularność i wytrwałość. Wpisanie aktywności ruchowej w codzienny rozkład dnia, w ramach higieny ruchowej.

Niezmiennie zachęcam do aktywności ruchowej! Dowolnej, sprawiającej przyjemność, z troski o dom jakim jest ludzkie ciało dla duszy.